ORET Kurumsal

Yeni üretim makinelerimizle, üretim kapasitemizi günden güne artırıyoruz..

oret-kurumsal

Şirketimiz Hakkında

1950 yılında Sedat ÖRCAN’ın yönetimiyle Salhane Belediye Mezbahası’nda “İzmir Mezbaha Sucukları” adıyla faaliyete başlayan firmamız 1980 yılında Sedat ÖRCAN’ın vefatıyla Serdar ÖRCAN’a devir olup üretimine 1988 yılına kadar aynı isimle devam etmiştir.

1988 yılında “ORET ET ÜRÜNLERİ” ismini alarak sektörel eğitim ve büyümeyi hedefleyip bu doğrultuda merkezini Torbalı’ya taşıyıp üretim kapasitesini arttıran ORET, bugün Avrupa standartlarındaki modern tesisi ve günlük 20 ton üretim kapasitesiyle Türkiye’nin önde gelen saygın firmaları arasında yer almaktadır.

 

Ürün Yelpazemiz

Tarım, Sağlık ve Çevre Bakanlıklarınca et mamülleri ve üretim tesisleri ile ilgili yönetmeliklerde istenen tüm hijyenik şartlara sahip olan ORET; salam, sucuk, sosis ve jambon ürünlerinin dana, piliç ve hindi çeşitlerini yapıp ürün yelpazesini genişletmektedir.

Kurulduğumuz günden bu yana Türk halkına sağlıklı, güvenilir ve üstün kaliteli et ürünleri sunuyoruz.ORET, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemini sürdürmektedir, ayrıca   HELAL  Sertifikasına sahip ürünleriyle güvenilir ürün üretmekte, Gıda Güvenliği konusunda son derece önemli olan HACCP belgesine  sahip olan ve bu sistemi en iyi şekilde uygulayan bir firmadır.

Markalarımız

Oret Et Ürünleri tarafından üretilen ve tüketicilerin hizmetine sunulan “Oret” ve “Ette” olarak iki adet markamız bulunmaktadır.

oret-logo
22logo